„EduAkcja – oszczędzanie i inwestowanie” – Lekcja on-line

W październiku młodzież naszej szkoły z klas  I i II Technik Ekonomista oraz klasy III Technik Handlowiec uczestniczyła w cyklu bezpłatnych lekcji „EduAkcja – oszczędzanie i inwestowanie” prowadzonej na żywo w formule online przez ekspertów rynku kapitałowego, zorganizowanych przez  Fundację GPWCFA Society Poland, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości oraz Franklin Templeton.

Główne zagadnienia poruszane na lekcjach:

  • Konsumpcja, oszczędzanie, inwestowanie
  • Procent składany
  • Pytania na które powinieneś sobie odpowiedzieć przez podjęciem decyzji o inwestowaniu
  • Rynek finansowy, rynek kapitałowy i jego uczestnicy
  • Ograniczanie ryzyka w inwestowaniu
  • Architektura rynku kapitałowego w Polsce

Dzięki wykładom młodzież mogła się dowiedzieć i odpowiedzieć na pytania: Skąd się biorą pieniądze  i dlaczego warto oszczędzać? Jak mądrze inwestować by nie stracić? Jak ważne jest zaufanie
w biznesie? Co znaczy myśleć przedsiębiorczo, czy jestem przedsiębiorczy? Jaka jest różnica między oszczędzaniem a inwestowaniem.
 Na te i wiele innych pytań mogliśmy sobie odpowiedzieć po skorzystaniu z wykładów.

Nie zabrakło również wykładu na temat cyberzagrożeń.

Krajobraz cyberzagrożeń – kto jest na celowniku?  z udziałem Andrzeja Karpińskiego – Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa – Grupa BIK oraz Przedstawiciel CSIRT KNF(Od ponad 20 lat dzieli się swoim doświadczeniem, wiedzą i pasją z zakresu sieci i bezpieczeństwa).

Tematyka wykładu:

„Na pracownika banku”, „na firmę energetyczną”, „na kuriera”, „na wygraną w loterii” – to tylko krótka lista sposobów złodziei danych, by wyłudzić nasze dane. Nie wolno uśpić czujności, bo nasze personalia w rękach złodziei oznaczają wysokie niebezpieczeństwo. Przestępcy mogą wyłudzić nasze dane, wykorzystując różne przebiegłe chwyty socjotechniczne. Czy powinniśmy się tym przejmować? Zdecydowanie!

Każdego dnia skradzione dane wykorzystywane są do wyłudzania kredytów, zawierania fałszywych umów z operatorem telekomunikacyjnym czy zakładania fałszywej działalności gospodarczej. Tylko 
w I kwartale 2022 r. zablokowano wyłudzenia kredytów na prawie 52 mln zł.

W trakcie webinarium dowiedzieliśmy się o rodzajach zagrożeń, technikach stosowanych przez złodziei, efektach i skutkach dla osób, które zostały dotknięte takim działaniem.