Złote Szkoły NBP – podsumowanie projektu

Zespół Szkół Nr 1 im Mikołaja Kopernika przystąpił do realizacji projektu „Złote Szkoły NBP” po raz drugi w tym roku pod hasłem przewodnim “Poznajemy Bank Centralny”. Projekt w szkole trwał od stycznia do marca 2023.

Młodzież chętnie przystąpiła do realizacji trzech zadań:

  • Debata Szkolna
  • Warsztat Uczniowski
  • Lekcja z Ekonomią  

W ramach Debaty Szkolnej uczniowie uczestniczyli w webinarze „Pieniądz gorszy wypiera z rynku pieniądz lepszy” – co Kopernik powiedziałby o kopaniu kryptowalut i współczesnej inflacji?  A także w spotkaniu z pracownikami Banku Pekao SA.

Tematem Warsztatu Uczniowskiego było rozpoznanie jaką wiedzę o Narodowym Banku Polskim ma młodzież ZS Nr1. Uczniowie klasy 4pb- Damian Orłowski, Julia Oraniec, Nadia Madejska i Martyna Lipska opracowali i przeprowadzili sondę wśród uczniów w szkole. Badali oni stan ich wiedzy o roli i funkcji Banku Centralnego. Najciekawsze wypowiedzi zebrali i umieścili na filmiku.

Zadanie Lekcja z Ekonomią było przeprowadzone na lekcjach chemii, informatyki, podstaw ekonomii dla uczniów klas-1A, 1E, 2 A, 2C, 3B, 4C, 4 pa i 4pb.

Lekcja „Chemia na straży pieniądza” i ” Laboratorium autentyczności” pokazała uczniom z jakich metali i ich stopów wykonane są monety oraz jak powstają banknoty. Uczniowie poznawali również jak są zabezpieczone monety i banknoty oraz sprawdzali ich autentyczność poprzez obserwację czy doświadczenie chemiczne.

A lekcja „Złote Szkoły NBP- Poznajemy Bank Centralny” dała uczniom możliwość poznania rodzajów banków tworzących system bankowy, rodzaje usług bankowych, wizję banku w przyszłości, a także porównywali funkcje Banku Centralnego z bankami komercyjnymi. 

Natomiast lekcję informatyki „Złote szkoły NBP – obliczanie rat kredytu” prowadziła uczennica: Karina Maziarczuk z klasy 3B dla uczniów z klasy 1E. Celem zajęć było zapoznanie młodzieży z funkcjami i celami Banku Centralnego oraz zasadami obliczania rat kredytu. Starsza uczennica uczyła młodszych jak wykonać obliczenia rat kredytu bankowego w arkuszu kalkulacyjnym.  Zajęcia te przybliżyły młodzieży zasady i metody obliczania odsetek z zastosowaniem różnych wariantów.

Nad koncepcją zadań i realizacją całego projektu “Złote Szkoły NBP – Poznajemy Bank Centralny” czuwali nauczyciele – Agnieszka Bęben, Małgorzata Giemza, Grażyna Sowa i Agnieszka Kwiatkowska. Czas spędzony na wykonywaniu zadań pozwolił uczniom ZS Nr 1 na rozwijanie swoich kompetencji ekonomicznych, technologicznych, społecznych oraz na  budowaniu relacji z rówieśnikami.