6. XII – Święto Patrona Szkoły

Od kilku lat bardzo uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona – Mikołaja Kopernika – wielkiego astronoma, matematyka, prawnika, dyplomaty, lekarza, twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Jednak data 6. XII nie pozwalała zapomnieć, że również tego dnia wspominamy świętego Mikołaja z Miry – biskupa pomagającego ubogim, który dzieciom, ale i dorosłym z wielu krajów Europy kojarzy się z prezentami.
W naszej szkole tego dnia także pojawiał się święty Mikołaj, rozdawał słodkości, a potem wraz z całą społecznością szkolną uczestniczył w charytatywnych licytacjach Mikołajowych, w szkolnych kawiarenkach, w konkursach wiedzy o swoim imienniku – Mikołaju Koperniku i innych atrakcjach, które zawsze w tym dniu przygotowywał Samorząd Uczniowski. 6.XII. 2020 roku nie możemy wspólnie obchodzić Dnia naszego Patrona, ponieważ pandemia uwięziła nas w domach. Jednak nie może nam to przeszkodzić w dawaniu prezentów – i to wcale nie tylko tych rzeczowych (choć one są zawsze bardzo miłe), ale przede wszystkim tych najbardziej wartościowych, którymi są uśmiechy, dobre słowa, drobne gesty życzliwości, uprzejmości, sympatii. Tego dnia pamiętajmy o dwóch sławnych Mikołajach, którzy swoimi dziełami pokazali, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”.