DZIEŃ OTWARTY W „EKONOMIKU”

8.04.2022 r. Zespół Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim otworzył swe podwoje dla uczniów klas ósmych stojących obecnie przed wyborem kolejnego etapu kształcenia. Odwiedziło nas prawie 380 uczniów nie tylko z ostrowieckich szkół podstawowych: 1, 3, 5, 7, 9, 10, 14, SMS, ale także z Waśniowa, Kunowa, Bałtowa, Ćmielowa, Wojciechowic, Bodzechowa, Tarłowa, Nietuliska, Szwarszowic, Okoła, Sienna, SarnówkaMominy, Sadowia, Nosowa, Wałsnowa, Chmielowa, Janika, Opatowa. Wszyscy nauczyciele i uczniowie zaangażowali się w przygotowanie tego spotkania, nad całością którego czuwały: p. E. Majecka – Loranty, p. R. Bryła i p, A. Puton.

Nasza szkoła oferuje absolwentom szkól podstawowych szeroki wybór zawodów. W  Technikum Nr 1 są to: technik ekonomista, technik rachunkowości, technik hotelarstwa, technik usług kelnerskich, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik handlowiec oraz technik spedytor, w Branżowej Szkole I Stopnia Nr 1 to: kucharz, sprzedawca oraz takie kierunki jak: magazynier – logistyk, kelner, piekarz, cukiernik, pracownik obsługi hotelowej w klasie wielozawodowej.

Program Dnia Otwartego był bardzo bogaty. Goście  przede wszystkim spotkali się z Dyrekcją szkoły i mogli zwiedzić naszą placówkę. Młodzież „Ekonomika”, kształcąca się w różnych zawodach oferowanych przez nasza szkołę, przygotowała pod kierunkiem nauczycieli pokaz mody zawodowej. Kreatywnością i zapałem  dorównali największym  projektantom , budząc wśród ósmoklasistów niekłamany zachwyt! Duża sala gimnastyczna stała się tego dnia „targiem zawodów”. Uczniowie klas ósmych, a także ich Rodzice mogli obejrzeć stanowiska prezentujące pracę naszej szkoły, a także stanowiska pracodawców, m. in. Lewiatana, Restauracji Margherita, Zajazdu pod Jarem, Bałtowskiego Zapiecka Wszyscy podziwiali ogrom pracy, którą włożyli członkowie społeczności szkolnej, a nawet absolwenci naszej szkoły, by pokazać specyfikę zawodów: ekonomisty, żywieniowca, hotelarza, spedytora, handlowca oraz zawodów ze szkołybranżowej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy grupy ratowniczej, oferta staży zagranicznych w ramach Akredytacji Programu Erasmus+, pokazy barmańskie oraz konkursy o tematyce żywieniowej. Wzrok przyciągały piękne, wiosenne dekoracje – kwiatowe, drzewne, Wielkanocne, a także  balony, roll – upy, zdjęcia, prezentacje multimedialne, a nawet prawdziwy chopper. Zachwyt – nie tylko podniebienia, ale także oczu –  budziły wspaniałe słodkości  – przygotowane przez nauczycieli i uczniów – których każdy mógł spróbować. 

Posumowaniem dzisiejszego dnia niech będzie hasło: „Ekonomik to dobra szkoła, a dobra szkoła to dobry zawód, a dobry zawód to dobra praca i godne życie!”.