Jubileusz 95 – lecia „Ekonomika”

„Ekonomik” ukończył 95 lat. Na uroczystości jubileuszowe przybyli zacni goście: senator RP, a jednocześnie absolwent naszej szkoły – pan Jarosław Rusiecki, starosta Powiatu Ostrowieckiego – pani Marzena Dębniak, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych – pan Mariusz Łata, przedstawiciele Świętokrzyskiego Kuratorium  Oświaty – Kierownik Delegatury Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Oddział w  Ostrowcu Świętokrzyskim  pan Wiesław Gruszka i starszy wizytator pan Robert Filipczak, skarbnik Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego pan Sławomir Kijak, nasz absolwent, który reprezentował Prezydenta Miasta pana Jarosława Górczyńskiego, przewodniczący związków zawodowych; pani Agata Adamek i pani Ewa Malec,dyrektorzy ostrowieckich szkół średnich, podstawowych i placówek oświatowych, dyrektor PUP, przedstawiciele pracodawców, rodziców, absolwenci: szef kuchni  czterogwiazdkowego Andel’s Hotel w Łodzi – pan  Mirosław Jabłoński i zastępca szefa kuchni Design Hotels w Krakowie – pan Dawid Pakuła.  Jak na jubileusz przystało było uroczyście, wzruszająco i z klasą.  Obchody święta rozpoczął polonez w wykonaniu uczniów. Przemówienie dyrektora szkoły – pani Agnieszki Kutery –wprowadziło wszystkich w nastrój wspomnień przeplatający się z powiewem teraźniejszości, bo jak głosiło hasło jubileuszu „w przeszłość przenoszą nas wspomnienia, w przyszłość – marzenia”. Wybrzmiały słowa o obecnych osiągnięciach szkoły, których nie byłoby bez pracy  pokoleń dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Ich zadaniem było nie tylko przekazanie solidnej wiedzy, nauka zawodu, ale może przede wszystkim wychowanie porządnego człowieka. Jak podkreśliła pani dyrektor „Jesteśmy szkołą otwartą na nowe doświadczenia, nowe wyzwania; szkołą, która patrzy w przyszłość, z perspektywy teraźniejszości, nie zapominając nigdy o przeszłości”. Słowa wiersza K Kawafisa: „Jeżeli do Itaki wędrować zamierzasz, życzyć sobie winieneś, by długa była wędrówka,pełna przygód i doświadczeń” – stały się życzeniami dla obecnych uczniów naszej szkoły. Społeczność szkolna przyjęła również życzenia i podarunki od zaproszonych gości. Zwieńczeniem uroczystości był niezwykły program artystyczny – magiczna podróż przez lata. Multimedialna prezentacja okraszona słowem – lirycznym i epickim –ukazała historię i teraźniejszość naszej szkoły, jej osiągnięcia w różnych dziedzinach, codzienną  pracę i dni świąteczne. A wszystko przeplecione piosenkami – o tym, co już było, o przyjaźni i miłości, o radości najpiękniejszych dni, małej garści życia i życzeniach, by zawsze iść swoją drogą. Dumą napawał fakt, że wszyscy występujący są naszymi uczniami –mądrymi, utalentowanymi młodymi ludźmi. Obchodziliśmy nasz jubileusz w Dniu Patrona szkoły  – 6. grudnia, a wiec także w dniu świętego Mikołaja, który przynosi prezenty. Nasza  szkoła słynie już z pierniczków, więc szkolni Mikołaje wraz z uroczymi śnieżynkami obdarowali gości piernikowymi podarkami. Piękne chwile jubileuszu podkreślała niezwykła dekoracja w granatowo – błękitnej tonacji. A już dziś zaczynamy odliczanie  do jubileuszu stulecia naszej kochanej szkoły!

Autor zdjęć: Małgorzata Poziomek – klasa III A