Dzień Gastronoma z KAROLEM OKRASĄ

7 października 2021 r. Zespół Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika świętował Dzień Gastronoma. Kulinarne święto miało niezwykłą oprawę, bo i zaproszeni  goście  byli niezwykli. Swoja obecnością zaszczycili naszą szkołę wybitni znawcy  sztuki kulinarnej:

KAROL OKRASA –  słynny kucharz i dziennikarz kulinarny,

Mirosław Ciołak  –  szef kuchni restauracji „Siesta” w hotelu „Red” w Ostrowcu Świętokrzyskim,

Michał Markowicz – nauczyciel Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach,

Robert Kopacz  –  szef kuchni Upfield Professional.

Gościliśmy również przedstawicieli władz:  panią Marzenę Dębniak – Starostę Ostrowieckiego, pana Mariusza Łatę – Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego, panią Barbarę Krzemińską i panią Małgorzatę Skrzypczak – wizytatorki Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty/Oddział w Ostrowcu Świętokrzyskim, panią Małgorzatę Stafijowską – dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.

Na uroczystość przybyli także emerytowani nauczyciele przedmiotów gastronomicznych, a także pracodawcy i sponsorzy.

Wszystkich przybyłych gości powitała w przyjaznych progach „Ekonomika”  Dyrekcja szkoły: pani Małgorzata Węglewicz – dyrektor, pani Agnieszka Kutera – zastępca dyrektora i pan Andrzej Świć – kierownik szkolenia praktycznego.

Karol Okrasa wraz z szefami kuchni zasiedli w jury głównego konkursu kulinarnego, który stanowił centralny punkt obchodów Dnia Gastronoma.

Konkurs  Jesień na talerzu, bo o nim mowa ,adresowany był do uczniów klas II, III, IV Technikum Nr 1 w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz klas II i III Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie kucharz.  Uczniowie wystąpili w dwuosobowych zespołach, prezentując umiejętności przygotowania oryginalnych dań w nowoczesnej aranżacji. Cztery drużyny – wspierane przez naszego wybitnego gościa – zaprezentowały się rewelacyjnie, ale jak wiadomo – zwycięzca jest tylko jeden!

I miejsce zajęli: Mikołaj Tkaczyk i Miłosz Nowak z klasy 2 wz  Branżowej Szkoły I Stopnia za danie: kaczka w marynacie tymiankowej,

II miejsce zajęły: Luiza Brodalka i Oliwia Chuchała z klasy 3 wzp Branżowej Szkoły I Stopnia za danie: gołąbki z gęsiną,

III miejsce przypadło Martynie Szydłowskiej i Katarzynie Szczerbińskiej z klasy 3 Bp Technikum Nr 1 za danie: polędwiczki z ziemniakami Hasselbach i sosem borowikowym.

Obok podium, na IV miejscu, uplasowały się: Weronika Dusza i Wiktoria Grzegorska z klasy 2 c Technikum Nr 1 za danie: pieczona pierś z indyka.

Decyzją jury i dyrekcji nagrody otrzymali również uczniowie, którzy wzięli udział w szkolnych eliminacjach do konkursu Jesień na talerzu.

Tego dnia odbyły się też dwa inne konkursy adresowane do całych klas. Zadaniem uczestników drugiego konkursu – Jesień na stole – było udekorowanie stołu zgodnie z tematyką jesienną z nakryciem dla  2-4 osób. Oceniano prawidłowy dobór zastawy stołowej, ułożenie zastawy zgodnie z przyjętymi zasadami, pomysłowość i oryginalność elementów dekoracyjnych, kolorystykę i estetykę stołu: I miejsce zajęła klasa 4 c Technikum Nr 1; miejsce przypadło klasie 3 wz Branżowej Szkoły I Stopnia; na III miejscu podium stanęła klasa 3 Bp  Technikum Nr 1.

Kolejny konkurs – Jesienne słodkości – polegał na przygotowaniu przez każdą klasę gastronomiczną ciasta z wykorzystaniem jesiennych darów natury.

 Specjalne wyróżnienia otrzymali: Filip Bombiński z klasy 2wzp Branżowej Szkoły I Stopnia i Jakub Tutalak z klasy 3 c Technikum Nr 1 za przepiękne i niezwykle realistyczne torty w kształcie dyń!!!

I miejsce zajęły: Martyna Biernat z klasy 2 wz Branżowej Szkoły I Stopnia

oraz Aleksandra Sarna z klasy 4 c Technikum Nr 1.

II miejsce zajął Kacper Kaleta z klasy 1 wz i Iwona Gromek z klasy 3 wz Branżowej Szkoły I Stopnia.

III miejsce zajęły: Maria Widomska z  klasy 1 c Technikum Nr 1  i Milena Pocheć z klasy 3 Bp   Technikum Nr 1.

Wszyscy uczniowie otrzymali  dyplomy i cenne nagrody rzeczowe.

Wszystkie konkursy wywoływały ogromne emocje wśród uczestników, którzy bardzo starannie przygotowali się do konkursowych zmagań, wykonując swoje zadania z wielkim zaangażowaniem i pasją, co podkreślił przewodniczący jury –  Karol Okrasa. Zachęcał on również wszystkich uczniów do ciągłego rozwoju, podejmowania nowych wyzwań i traktowania gotowania jako sztuki. Znany dziennikarz kulinarny okazał się przy tym człowiekiem bardzo otwartym, serdecznym i  dowcipnym. Uroczystość zakończyła się oczywiście serią zdjęć z naszym gościem, który cierpliwie „pozował na ściance” i rozdawał autografy.

Przygotowana bardzo profesjonalnie uroczystość nie mogłaby się odbyć, gdyby nie praca nauczycieli i uczniów. Nad oprawą gastronomiczną czuwały panie: Ewa Adamczyk, Anna Denuszek, Małgorzata Dyjach, Bożena Filipczak, Bożena Mazik, Danuta Moskalewicz. Dekoracje przygotowały panie: Edyta Jamróz, Monika Stencel, Kamila Kurek, Aneta Krawczyk. Dyplomy przygotowała pani Ilona Gębora. Scenariusz uroczystości opracowała pani Edyta Majecka –Loranty, która wspólnie z panią Ewą Górą czuwały nad konferansjerami – uczniami klasy 2 c Technikum Nr 1: Kornelią Maziarską, Kamilem Przydatkiem i Zofia Wojtyłą. Oprawą medialną zajęli się panowie: Bernard Jaworski i Sylwester Misiura.

Wsparcia finansowego, rzeczowego i logistycznego, za które należą się słowa serdecznych podziękowań i wdzięczności, udzielili: STAROSTWO POWIATOWE  w  Ostrowcu  Świętokrzyskim, hotel „ RED”   i współpracujące z nim firmy: UNILEVER FOOD  SOLUTIONS, IGLOMEN oraz CHEFS CULINAR, firma „ELTOP”, „FARMA ŚWIĘTOKRZYSKA”,       „DETAL PUBLIMA”, Centrum Dystrybucji Wędlin „PUBLIMA”, „BAŁTOWSKI ZAPIECEK”, „PRIMO” Pizza, firma „ESTON” Andrzej Szumliński, Gospodarstwo Pasieczne  Waldemar Bugajski, restauracja „VENUS”, pub „Labirynt”, „PIEPRZ I SÓL”, zajazd „POD JAREM”, restauracja „ZIEMIAŃSKA”, firma „ANKAZ”  Albert Pustuła, piekarnia „TARTARUGA”, Cukiernia „U Szarego” oraz Rada Rodziców w Zespole Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika.