W marcu jak w garncu

Nie tylko do aury, panującej za oknami, odnosi się powyższe przysłowie. W bieżącym miesiącu uczniowie naszej szkoły mieli bowiem różnorodne spotkania z kulturą. O jednych już pisaliśmy, o innych właśnie zaczynamy.

27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru – święto uchwalone w Paryżu w 1961r., upamiętniające otwarcie Teatru Narodów w stolicy Francji. Uczniowie kl. IVpa obchodzili je, korzystając z obcowania ze sztuką na żywo, czyli gościnnego występu na ostrowieckiej scenie w Browarze Kultury aktora Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, prezentującego życie bohaterów „Innego świata”. Pan Rafał Sadowski swoją profesjonalną, zaangażowaną emocjonalnie grą wywarł niemałe wrażenie na licznie przybyłej młodzieży, która raczej nie znała treści autobiograficznej powieści Gustawa Herlinga-Grudzinskiego. Na uwagę zasługiwała scenografia: druty kolczaste, stolik i lampa świecąca w oczy podczas przesłuchania, liche odzienie czy blaszana miska na jedzenie…

Wszystko to spowodowało, iż podczas spektaklu panowała totalna cisza, po przedstawieniu – wielkie brawa!!!

Nie można pominąć milczeniem, ogłoszonego w lutym, a rozstrzygniętego właśnie w marcu, konkursu „Pisanie jest sztuką”, polegającego na własnoręcznym przepisaniu listu Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny, ponieważ 5 uczennic z kl. IVpa wzięło w nim czynny udział, odkrywając swoje talenty w dobie „klawiaturowej”. W czasach klikania i wystukiwania różnych komunikatów Weronika Komada, Karolina Starachowska, Katarzyna Stefankiewicz i Amelia Wójcik nagrodzone zostały wyróżnieniami, zaś Oliwia Kamińska zdobyła II miejsce!!! Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dyplomy i prezenty.

List przepisany przez Oliwię zostanie zaprezentowany na terenie miasta. Obserwujcie przystanki autobusowe 😉!!!

Do obcowania z kulturą kl.IV pa zachęcała i towarzyszyła nauczycielka języka polskiego Małgorzata Pękalska.