Dzień Autorów Europejskich  (Day of the European Authors) w „Ekonomiku”

W poniedziałek 27 marca 2023r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Autorów Europejskich. Do udziału w akcji zaproszono szkoły ponadpodstawowe z całej Europy. My oczywiście odpowiedzieliśmy na zaproszenie i zgłosiliśmy swój akces. Warto podkreślić, że „Ekonomik” to jedyna placówka w powiecie ostrowieckim i jedna z czterech w województwie świętokrzyskim, które wzięły udział w I edycji tego ogólnoeuropejskiego wydarzenia.

Day of the European Authors to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest promowanie czytelnictwa – w szczególności wśród młodzieży. Ma zachęcić Europejczyków do czytania oraz pomóc im odkryć literaturę europejską, jej różnorodność językową i kulturową. Wydarzenie oficjalnie zainaugurowała w Sofii Marija Gabriel – Europejska Komisarz do spraw Innowacji, Badań naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży. Towarzyszył jej Georgi Bardarow, słynny bułgarski pisarz, który wziął udział w czytaniu na głos.

W „Ekonomiku” Dzień Autorów Europejskich miał charakter kameralny. Ogólnoeuropejskie święto czytelnictwa zorganizowano w czytelni szkolnej, która zamieniła się w przytulny salonik literacki. W wydarzeniu uczestniczyła młodzież z klasy Id wraz z wychowawczynią p. Anetą Krawczyk oraz z klasy IIa z p. Agnieszką Bęben. Uczniowie Technikum – Kacper Krakowiak z klasy Id, Marzena Gębusia z klasy IIa, Emilia Czępińska z klasy IIb oraz Weronika Szczechura z klasy IIc odczytali głośno fragmenty wybranych powieści Guillaume Musso i Remigiusza Mroza. Dlaczego wybraliśmy tych autorów? Przede wszystkim z uwagi na ich popularność oraz liczbę wydawanych rokrocznie tytułów. Obecnie to jedni  z najpoczytniejszych pisarzy XXI wieku. Mróz cieszy się w Polsce podobnym statusem, jaki ma we Francji Musso.

Uczestnicy spotkania obejrzeli autoprezentację, w której Remigiusz Mróz opowiedział o sobie i pracy pisarza oraz sfilmowane recenzje wybranych powieści Musso i Mroza, a także wystawkę książek obydwu twórców. Dzień Autorów Europejskich był wyjątkowym świętem czytelnictwa. Mamy nadzieję, że oczarował zarówno fanów thrillerów, sensacji  jak i miłośników kryminałów z nieoczywistym zakończeniem czy wielbicieli powieści obyczajowych z wątkiem romansowym i historycznym w tle. Lektura fragmentów dzieł Guillaume Musso i Remigiusza Mroza na pewno przeniosła zebranych do nieco mrocznego, ale niezwykle barwnego  świata, pełnego zagadek i tajemniczej aury, w którym niekiedy zaciera się granica między życiem a fikcją.

Na zakończenie Day of the European Authors  pani wicedyrektor Agnieszka Kutera podziękowała za zorganizowanie spotkania, zachęciła młodzież do czytania i korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki.

Liczymy na to, że Dzień Autorów Europejskich wpisze się na stałe w kalendarz imprez szkolnych.

Wydarzenie czytelnicze w „Ekonomiku” zorganizowała Anna Czuba.