Dzień Hotelarza z Mikołajem Kopernikiem

W piątek 23 marca 2023r. w „Ekonomiku” świętowano Dzień Hotelarza. Na uroczystość prosto z Warmii przybył światowej sławy astronom – Mikołaj Kopernik (Igor Bajerczak z klasy IVpa). Powitał go znany dziennikarz (Fabian Jop z klasy IVpa). Polski uczony udzielił wywiadu, w którym opowiedział o swoim życiu, pracy i gustach kulinarnych. Ze wzruszeniem obejrzał kopię swego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Znamienitego gościa oraz uczestników spotkania poczęstowano herbatą przygotowaną według tajemnej receptury opracowanej przez p. Dorotę Szczałubę i znanej tylko wtajemniczonym uczniom „Ekonomika”. Napój był wyśmienity! Smakował nie tylko Kopernikowi! Astronomowi tak spodobało się w naszej szkole, że pozostał z uczniami do końca uroczystości.

Spotkanie z Mikołajem Kopernikiem to tylko jedna z atrakcji Dnia Hotelarza. Przyszli hotelarze obejrzeli także prezentację „Historia hotelarstwa XV/XVI wieku” oraz film o patronie naszej szkoły. O najstarszych karczmach, tawernach i noclegowniach opowiedziały Angelika Różak i Natalia Surmańska z klasy IIIa.

Bohaterką dalszej części spotkania była…herbata. Specjalistami od trudnej sztuki parzenia tego napoju znanego na całym świecie okazali się Igor Maj i Kacper Loranty z klasy IIb. To dzięki nim w całej szkole unosił się aromat herbaty z dodatkiem miodu, cytryny, cynamonu, kurkumy i chilli. Dopełnieniem profesjonalnego pokazu parzenia herbaty były dwie prezentacje. O jednym z najpopularniejszych napojów, który towarzyszy ludziom od setek lat, opowiedziały Nicole Bubińska i Klaudia Wiśnios z klasy Ib. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie znajdują  się herbaciane plantacje, kto zrywa liście i jak  trafiają one na nasz stół, jakie są rodzaje herbat, poznali zdrowotne właściwości  tego trunku oraz ciekawostki o „nektarze życia”.

Święto przyszłych hotelarzy przebiegało w życzliwej i serdecznej atmosferze, a poprowadziła je Zuzanna Graczak z klasy IIIa.

W tegorocznej uroczystości zorganizowanej pod hasłem „Dzień Hotelarza z Mikołajem Kopernikiem” uczestniczyli uczniowie z klas: I b, II b, III a, IV pa Technikum. Spotkanie zorganizowały nauczycielki przedmiotów hotelarskich: p. Dorota Szczaluba, p. Agnieszka Bęben, p. Bogumiła Baszak i p. Edyta Jamróz. Wystawkę o Mikołaju Koperniku w ramach projektu edukacyjno-czytelniczego „Rok z Mikołajem Kopernikiem – patronem naszej szkoły” przygotowała p. Anna Czuba. Nakrycie stołu wzorowane na opisach stołu biskupa warmińskiego z XVI wieku zrekonstruowali uczniowie z klasy IIb.

Na zakończenie pani dyrektor Małgorzata Węglewicz podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie imprezy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego niezwykłego wydarzenia!

Do zobaczenia w przyszłym roku!