Wycieczka do Warszawy

24 października grupa 46 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wybrała się na całodniową wycieczkę do Warszawy.

Pierwszym punktem programu była Giełda Papierów Wartościowych. Uczestnicy zwiedzali instytucję i uczestniczyli w warsztatach pozwalających poznać tajniki giełdy. Dowiedzieliśmy się tam, czym w ogóle jest giełda, czym się zajmuje, obejrzeliśmy film przybliżający zasady działania giełdy i poznaliśmy kilkanaście wskaźników i notowań wielu firm. Wiemy teraz dobrze, czym jest hossa i bessa oraz co mają wspólnego z bykiem i niedźwiedzie.

Po przerwie obiadowej udaliśmy się do Narodowego Banku Polskiego. Mogliśmy tam uczestniczyć aktywnie w warsztatach, podczas których poznaliśmy historię pieniądza, dowiedzieliśmy się, kto pieniądze wymyślił i wprowadził do użytku.

 Ciekawostką interesującą dla nas była informacja, co się dzieje ze zniszczonymi banknotami. Podczas zajęć rozwiązywaliśmy krzyżówki i zobaczyliśmy czym różni się podrobiony banknot od prawdziwego. Na koniec zwiedzania banku mieliśmy możliwość dotknięcia prawdziwej sztabki złota która była dosyć ciężka, bo ważyła 12,5 kg. Podnieść ją nie było łatwo.

Ostatnią atrakcją dnia była wieczorna wizyta w teatrze. W Teatrze Współczesnym obejrzeliśmy zabawną i mądrą sztukę Wiktora Szenderowicza  „Ludzie i anioły” w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Spektakl w znakomitej obsadzie, z Andrzejem Zielińskim i Sławomirem Orzechowskim w rolach głównych był bardzo miłym zwieńczeniem dnia.

Wyjazd zorganizowany przez Panią Małgorzatę Giemzę przy współpracy z Paniami Iloną Marzec, Dorotą Mazan i Dorotą Jaros dostarczył uczestnikom wielu wrażeń i pozwolił w ciekawy sposób wzbogacić wiedzę na temat funkcjonowania dwóch ważnych instytucji: Giełdy Papierów Wartościowych i Narodowego Banku Polskiego.