8 edycja Narodowego Czytania

W bieżącym roku odbyła się już 8. edycja Narodowego Czytania.  Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji, którą połączyliśmy z Dniem Komisji Edukacji Narodowej, prezentując wspomnienia autorów lektur wybranych do Narodowego Czytania z czasów, kiedy uczęszczali do szkoły i miewali różne uczniowskie przygody…, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem młodzieży.

            Zanim rozpoczęło się czytanie, nie sposób było pominąć milczeniem historyczne wydarzenie – Literacką Nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk, co podkreśliła w krótkiej prezentacji pisarki Małgorzata Pękalska. Tak więc 11 października okazał się bardzo trafnym literacko terminem Narodowego Czytania w Zespole Szkół Nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

            Jako pierwsza wystąpiła Pani Dyrektor Agnieszka Kutera, która przeczytała fragment Sawy Henryka Rzewuskiego. W tytułowej roli Dobrej Pani zaprezentowała się Paulina Siwiec. Życie uczuciowe mecenasa Tomasza  – bohatera Katarynki Bolesława Prusa – przedstawiła Oliwia Szczepanik. Z historią Sachema zapoznał nas Mateusz Zając, zaś Maja Ćwik przeczytała fragment Orki Władysława Stanisława Reymonta. Relacje matki i syna z noweli Dym to rola Magdaleny Kaczmarczyk. Trudne chwile z czasów Powstania Styczniowego na podstawie opowiadania Rozdziobią nas kruki, wrony… przypomnieli Piotr Derlatka i Paweł Grabowski. Charakter dowódcy i jego podwładnych strażaków z opowiadania Brunona Schulza przedstawili Izabela Marzec, Natalia Stolarek i Karol Słowik. 

 Inicjatorką Narodowego Czytania w Zespole Szkół Nr 1 była Pani Małgorzata Pękalska, która razem z Panią Anna Czubą czuwała nad doborem fragmentów, przygotowaniem młodzieży oraz scenografią. 

            Część związana z Dniem Komisji Narodowej to zasługa Pani Doroty Mazan i Pani Ewy Góry. 

Wszystkim serdecznie dziękujemy za uwagę!